Działania / Audyty dostępności, certyfikacja, doradztwo
Fundacja TUS od wielu lat zajmuje się architektonicznymi audytami dostępności. Przebadaliśmy pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami ponad 16.000 obiektów użyteczności publicznej - można je znależć w wyszukiwarce www.Niepelnosprawnik.pl. Mamy na swoim koncie audyty takich miejsc jak stadiony piłkarskie w miastach gospodarzach podczas EURO 2012, ale też wiele hoteli, restauracji, banków, sklepów, urzędów, bibliotek czy innych instytucji kultury. Pracowaliśmy dla Europejskiego Centrum Solidarności, Narodowego Funduszu Zdrowia, Banku Santander, Miasta Stołecznego Warszawy, Spółdzielni Mieszkaniowych, Centrum Nauki Kopernik. Po szczegóły zapraszamy na stronę Centrum Dostępności Fundacji TUS.
Prowadzimy audyty dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej, cyfrowej. Mamay doświadczenie w audytach Dostępność Plus, przydatnych w aplikowaniu o środki na zwiększenie dostępności.
Podczas audytu placówki badane są, między innymi: komunikacja zewnętrzna, komunikacja wewnętrzna, dostępność wydzielonych pomieszczeń obsługi klienta, toalety dedykowane osobom z niepełnosprawnością ruchową. Raport z audytu zawiera opis poziomu dostępności i rekomendacje zmian oraz wskazanie możliwości dostosowania danego miejsca do potrzeb różnych grup użytkowników.
Wydanie certyfikatu dostępności jest naturalnym zakończeniem procesu audytu. Dla użytkowników i zarządcy obiektu certyfikat jest jasną informacją o spełnianiu kryteriów dostępności, określonych w metodologii Niepełnosprawnika. Posiadanie certyfikatu poświadcza włączenie obiektu do wyszukiwarki www.Niepelnosprawnik.pl. Świadectwo certyfikacyjne zawiera piktogramy opisujące poziomy dostępności i informacje, dla jakich grup osób z niepełnosprawnościami obiekt jest dostępny.
Jeżeli chcesz by Twój lokal, budynek, obiekt był dostępny dla różnych grup osób z niepełnosprawnością możemy w tym pomóc. Przeprowadzimy audyt i jeśli to będzie konieczne, doradzimy w jaki sposób dostosować go do potrzeb różnych grup użytkowników. Nasze wsparcie będzie zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli projektowania z uwzględnieniem potrzeb różnorodnych użytkowników. Jeśli Twój lokal jest dostępny trafi do Niepełnosprawnika – największej w Polsce wyszukiwarki miejsc dostępnych. Tam łatwo znajdą Cię wszyscy Twoi klienci z niepełnosprawnością.
Mamy wieloletnie doświadczenie szkoleniowe dotyczące dostępności. Uczymy jak współpracować i świadczyć usługi na rzecz niepełnosprawnych klientów. Wspieramy bardzo różne grupy. Przeszkoliliśmy kilkuset animatorów Orlików w Akademii Animatora Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej. W ramach Programu Rozwoju Bibliotek Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pomagamy bibliotekarkom zrozumieć na czym polega niepełnosprawność. Było także naszym udziałem szkolenie kierowców miejskich autobusów w obsłudze pasażera z niepełnosprawnościami. Przez wiele lat szkoliliśmy także studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Szkolimy pracowników administracji samorządowej. W ciągu ostatnich dwóch lat zrealizowaliśmy projekt Bliżej dostępności w ramach, którego przeszkoliliśmy 1500 urzędników i urzędniczek z tego zakresu. Projekt Bliżej dostępności współfinansowany przez Unię Europejską zrealizowaliśmy w partnerstwie ze Spółdzielnią Socjalną FADO i Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego.