
Działania / Niepełnosprawnik
Tłumaczenie na język migowy
Od 2008 roku Niepełnosprawnik prowadzi audyty miejsc publicznych. Znajdują się w nim tylko te miejsca, które dostępne są dla osób niesprawnych ruchowo, głuchych i niedosłyszących, niewidomych i niedowidzących, mających trudności ze zrozumieniem skomplikowanych informacji. W ramach audytów badane są sklepy, kina, restauracje, biblioteki, salony kosmetyczne, szkoły, hotele, zakłady krawieckie i inne miejsca niezbędne dla każdego w codziennym życiu. Niepełnosprawnik jest jedyną tego rodzaju bazą danych w Polsce. Informacje udostępnianie są w postaci strony www w trzech językach: polskim, angielskim, rosyjskim. Informacje o obiektach przedstawiane są w postaci prostych piktogramów lub pełnej, tekstowej informacji. W 2012 roku Niepełnosprawnik na zlecenie UEFA badał dostępność stadionów, na których rozgrywano Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Służył informacjami o strefach kibica, bazie noclegowej, miejscach spotkań.
Niepełnosprawnik obecny jest w Toruniu, Warszawie, Wrocławiu.
Projekt „Dostępny Wrocław” współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Niepełnosprawnik dostał nagrodę „Sektor 3.0"[1], został nagrodzony w konkursie „Serwis www bez barier"[2], otrzymał certyfikat „Wrocław bez barier” [3]. Wyróżnienia odbieramy jako docenienie naszej przydatności i rzetelności.
[1] Nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pn. Nowe Technologie Lokalnie „Sektor 3.0″ jest wyróżnieniem dla
organizacji pozarządowej posiadającej szczególny dorobek w zakresie prowadzenia działań promocyjnych, badawczych,
edukacyjnych dotyczących wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w trzecim sektorze lub jest
przykładem innowacyjnego zastosowania ICT w bieżących działaniach.
[2] „Serwis www bez barier” to wyróżnienie przyznawane przez Integrację – największy w Polsce magazyn poruszający
kwestie osób z niepełnosprawnością i Miasto Stołeczne Warszawa. Nadawane jest ono najlepszemu serwisowi www, jako
najbardziej dostosowanemu do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
[3] Certyfikat „Wrocław bez barier” promuje dobre postawy oraz działania podejmowane na rzecz pełnej dostępności i
integracji. Niepełnosprawnik został nagrodzony w kategorii działania innowacyjne w zakresie powszechnej dostępności.
Niepełnosprawnik.pl w Toruniu
Już po raz trzeci Fundacja TUS przy wsparciu finansowym Miasta Torunia przeprowadza audyty różnych obiektów użyteczności publicznej pod kątem ich dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt realizowany jest w okresie czerwiec – wrzesień 2019.
W tym czasie w mieście dokonywane są audyty budynków użyteczności publicznej - w tym roku przybędzie ich w bazie około 600.
Z toruńskim zespołem Niepełnosprawnika można skontaktować się pod numerem telefonu: 510-682-148, mailowo: alina.polinska@tus.org.pl, lub też przybyć osobiście - biuro znajduje się przy Placu Św. Katarzyny 9, w kompleksie gastronomicznym na terenie Zespołu Szkół nr 10; jest czynne w poniedziałek (10 – 15) oraz środę (12-17).
Niepełnosprawnik.pl w Toruniu



